StArt Up: Top Arts 2014

Free entry
Exhibition open daily 10am–5pm

NGV Australia, Federation Square

Ground Level

11 Apr 14 – 20 Jul 14

In 2014 the highly popular Top Arts celebrates its twentieth year at the National Gallery of Victoria. The exhibition presents outstanding work by students who have completed Art or Studio Arts studies in the Victorian Certificate of Education (VCE) and provides insight into young people’s ideas, thinking and creative practices. StArt Up: Top Arts 2014 will be displayed in NGV Studio, the Gallery’s popular and dynamic contemporary art space at NGV Australia at Federation Square and features folios, developmental material and preparatory work as part of the installation. StArt Up: Top Arts 2014 presents the work of our freshest and most inspiring young artists and builds on a well-earned reputation for being one of the liveliest and most visited exhibitions on the NGV calendar.

A range of informative and interactive programs will run throughout StArt Up: Top Arts 2014, including introductory talks by exhibiting artists and student and teacher professional learning programs.

Key Works

Shortlisted Students

Danny Abdulahad, St Albans Secondary College, St Albans
Phoebe Arvanitis, Loreto Mandeville Hall, Toorak
Lauren Bartlett – Bragg, Firbank Grammar School, Brighton
Tegan Bell, Loreto College Ballarat, Ballarat
Sarah Beyer, Lavalla Catholic College, Traralgon
Lucy Boehme, Woodleigh School, Baxter
Sam Brett, Mt Eliza Secondary College, Mt Eliza
Lauren Broide, Star of the Sea College, Brighton
Stephanie Burns, Melbourne Girls’ College, Richmond
Ashleigh Buultjens, St Monica’s College, Epping
Amy Chen, Lauriston Girls’ School, Armadale
Georgia Lee Chiarella, Mount Saint Joseph Girls’ College, Altona
Vanessa Clothier, St Columba’s College, Essendon
Candy Cooper, Caulfield Grammar School, St Kilda East
Hannah Costello, Loreto Mandeville Hall, Toorak
Mitchell Crameri, Brighton Grammar School, Brighton
Rachelle Criticos, Avila College, Mt Waverley
Nanami Dade, Newhaven College, Newhaven
Lucy Davidson, Genazzano FCJ College, Kew
Charmaine De Lima, MacKillop Catholic College, Werribee
Helen Demetriou, Covenant College, Bell Post Hill
Hayden Farrell, St Bernard’s College, Essendon
Alessia Ferraro, St Columba’s College, Essendon
Michelle Fitz-Gerald, Glen Waverley Secondary College, Glen Waverley
Jessie Geinitz, Upwey High School, Upwey
Stella Greaves, St Leonard’s College, Brighton East
Chester Greaves, St Michael’s Grammar School, St Kilda
Ellen Hatton, Waverley Christian College, Wantirna
Thomas Hoy, St Patrick’s College, Ballarat
Alexis Infeld, Methodist Ladies College, Kew
Natasha Jovetic, Wodonga Senior Secondary College, Wodonga
Eliza Katsourakis, Williamstown High School, Williamstown
Georgie Kemshal-Bell, Beechworth Secondary School, Beechworth
Maddison Kraus, Flinders Christian Community College, Tyabb
Margot Lapalus, Girton Grammar School, Bendigo
Ashley Lark, St Leonard’s College, Brighton East
Elaine Leong, Presentation College, Windsor
Celeste Magee, MacKillop Catholic College, Werribee
Hannah Mangan, Distance Education Centre, Thornbury
Bailey Dior, McErvale Ballarat High School, Ballarat
Lauren McKay, Monbulk College, Monbulk
Greta McMillan, Lauriston Girls’ School, Armadale
Emily McNeil, Canterbury Girls’ Secondary College, Canterbury
Matthew Mickelburough, Mentone Grammar, Mentone
Sarah Moss, Camberwell Girls’ Grammar School, Canterbury
James Mulcahy, Scotch College, Hawthorn
Asha Murray, Portland Secondary College, Portland
Aviya Naccarella, Presentation College, Windsor
Chevon Oakley, Werribee Secondary College, Werribee
Rachel O’Brien, St Joseph’s College, Echuca
Margaret Olney, Loreto Mandeville Hall, Toorak
Madison Packer, St Leonard’s College, Brighton East
Emma Paine, Ballarat Clarendon College, Ballarat
Alexis Polidoras, Swinburne Senior Secondary College, Hawthorn
Julia Quirk, St Leonard’s College, Brighton East
Hannah Roberts, St Catherine’s School, Toorak
Sylvie Saisch, Melbourne Girls’ Grammar School, South Yarra
Johanna Schreiner, Woodleigh School, Baxter
Patricia Sofra, Notre Dame College, Shepparton
Benjamine Sourivong, Westbourne Grammar School, Truganina
Kimberley Sternfeld, Lauriston Girls’ School, Armadale
Rose Stimpson, Ballarat Grammar School, Wendouree
Alison Waskowicz, Beaconhills College, Pakenham
Joshua Woods, St Monica’s College, Epping
Jessica Yates, Firbank Grammar School, Brighton
Adriano Zarosinski, Catholic Regional College Sydenham, Sydenham

Blog

PARTNERS

Principal Partner

Education Supporters